MANKİNE EMNİYETİ


 Makina Emniyeti Cihazları
Makineler üzerindeki mekanik tehlikeler, genel olarak çalışma noktalarında, güç aktarım noktalarında ve diğer makine hareket noktalarında ortaya çıkar. Koruma cihazları, bu noktalarda personelin kaza veya yaralanma riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Bu infografikte, robotik çalışma istasyonunda birden fazla noktada riski azaltmak için kullanılan genel makine emniyeti cihazları gösterilmektedir.
EMNİYET IŞIK BARİYERLERİ
Emniyet ışık bariyerleri, makinanın erişim noktalarını ve çevresini koruyan bir algılama perdesi oluşturarak personelin yaralanmasını ve makinelerin zarar görmesini önler. Bariyer menzili içerisinde ışık demetini kesen bir kişi veya nesne, tehlikeli hareketi durduracaktır.
PROGRAMLANABİLİR EMNİYET RÖLESİ
Emniyet rölesi, birden çok input cihazını izleyerek tehlikeli hareketleri olan makinalar için emniyetli durdurma ve başlatma fonksiyonlarını sağlar. Bu sayede tek bir emniyet rölesi, acil stop butonları, emniyet ışık bariyerleri, kapı swichleri'ni ve diğer emniyet cihazlarını içeren uygulamalarda bulunan birden çok emniyet rölesi modülünün yerini alabilir.
ÇİFT EL KORUMA CİHAZLARI
Operatörün makinayı çalıştırması için her iki elini de kullanmasını gerektiren uygulamalarda çift el koruma cihazları, operatörü makinanın tehlikeli hareketinden korur. Bir veya iki el cihazdan kaldırıldığında, tehlikeli hareketi durduracak şekilde makinenin enerjisi kesilir.
INDİKATÖRLER
Tek renkli veya çok renkli seçenekleri bulunan LED indikatörler ekipman ve emniyet durumuna ilişkin eş zamanlı indikasyon sağlar. İndikatörler kompakt, ince profilli tasarıma sahip olup, makinanın hareketinden etkilenmeden kullanılmasını sağlar.
 
EMNİYET ALAN TARAYICI
Emniyet lazer alan tarayıcılar, kullanıcı tarafından belirlenen alanlardaki personelleri ve ekipmanları korur. Esnek emniyet çözümleri sayesinde, karmaşık ve düzensiz alanların ve mobil varlıkların korunmasını gerektiren uygulamalar için idealdirler.
INTERLOCK SWİTCH’LER
Interlock Switchler, kişiyi tehlikeli bölgeden ayrı yerde tutan mekanik koruma kalkanlarını izler. Geçit, kapı veya panel gibi bir koruma kalkanı açılırsa veya kaldırılırsa, Kapı Switchleri,makina kontrol sistemine sinyal göndererek tehlikeyi durdurur.
 
EMNİYET TİPİ ÇALIŞTIRMA BUTONLARI
Emniyet Tipi Çalıştırma Butonları, kullanıcı butona bastığında veya bıraktığında bir emniyet fonksiyonu başlatır. Bu cihazlar sürekli olarak etkinleştirildiğinde ve ayrı bir çalıştırma kumandası ile birlikte kullanıldığında, makinanın manuel modda çalışmasına imkan tanır.
KULE IŞIĞI
Tüm açılardan ve uzak mesafelerden görülebilen modüler kule ışıkları, makina veya emniyet durumunu eş zamanlı olarak gösterir. İsteğe göre konfigüre edilebilir, yüksek görünürlüğe sahip indikatörler AC ve DC besleme, Buzer ile sesli uyarı imkanına sahiptir.
IŞIKLI VE/VEYA KİLİTLENEBİLİR ACİL STOP
Acil stop butonları, işçilerin bir butona basarak veya ipi çekerek herhangi bir cihazı hızlı bir şekilde durdurmasını sağlar.Bu sayede yaralanmarın ve maddi kayıpların önüne geçilmiş olur. Bu ekipmanlar, diğer tüm makine kontrollerini geçersiz kılacak ve tehlikeli şekilde hareket etmesini önlemek için makinanın gücünü kesecek şekilde tasarlanmışlardır.